Over the weekend, Regional Wresting took place all around the State.  I happened to be in Riverton for the 4A West Regionals where both Casper Natrona County Mustangs & Kelly Walsh Trojans were battling for the Title of 4A West Champions.

While in Riverton, we were under the impression that Riverton had claimed that title over Natrona by only one point.  After further review, it was at first, the other way around with Natrona over Riverton by one, but ultimately it was Natrona by 4 points.

There were some very exciting matches and some upsets as well.  One of those upsets happened to be my son Keegan Berry, a freshman varsity wrestler for Natrona County Mustangs at 120 pounds.  In the Championship Semifinals, Keegan came up against a varsity wrestler from Riverton, Gavin Wilson a junior, who was ranked number one .  Keegan had wrestled him about 5 times throughout the season and had some up short every time.  After round 2, the score was 12-1, Wilson.  Keegan knew he had to do something, and something he did!   See for yourself:

It doesn't get much more exciting than that!!!!!  Keegan ended up 2nd overall, very impressive for anyone, especially a Freshman!

My son Bridger, a varsity wrestler at 195 for Natrona(although he's lucky if he weighs in at 180),  also had a couple exciting matches.  He came up against the number one ranked James Sedey of Rock Springs, also in the Championship Semifinals.  The match was very even throughout all three periods.  Bridger ended up losing by only one point, always a heart breaker! His 3rd and 4th place match was also a close one, with Bridger falling short by two points.   Bridger ended up 4th overall.

Natrona repeats as West Champions by 4 points Riverton.

FINAL  Team Scores:

1. Casper Natrona County 203.0

2. Riverton 199.0

3. Evanston 177.5

4. Green River 154.5

5. Casper Kelly Walsh 151.0

6. Rock Springs 87.0

 

Camels dominate winning 8 titles in Laramie.

FINAL Team Scores:

1. Campbell County 298.0

2. Cheyenne East 253.0

3. Cheyenne Central 127.0

4. Sheridan 100.5

5. Cheyenne South 96.0

6. Laramie 45.0

I am looking forward to State Wrestling this weekend at the Casper Events Center!

State Brackets should be available soon by CLICKING HERE 

Here are the individual weight results for 4A West Regionals:

106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cole Verner of Green River
2nd Place - Marcos Chavez of Rock Springs
3rd Place - Kegan Wass of Casper Natrona County
4th Place - Joey Ladd of Riverton
1st Place Match
Cole Verner (Green River) 47-5, So. over Marcos Chavez (Rock Springs) 23-20, Fr. (Pin 4:14).
3rd Place Match
Kegan Wass (Casper Natrona County) 19-22, Fr. over Joey Ladd (Riverton) 7-17, So. (Dec 12-7).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Shandon Welsh of Green River
2nd Place - Jared Flores of Green River
3rd Place - Jeff Johnson of Rock Springs
4th Place - Korbin Wagstaff of Evanston
1st Place Match
Shandon Welsh (Green River) 34-9, Fr. over Jared Flores (Green River) 29-19, So. (RULE).
3rd Place Match
Jeff Johnson (Rock Springs) 3-1, Jr. over Korbin Wagstaff (Evanston) 23-17, So. (Dec 5-4).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ben Nathan of Green River
2nd Place - Keegan Berry of Casper Natrona County
3rd Place - Gavin Wilson of Riverton
4th Place - Tucker Leland of Evanston
1st Place Match
Ben Nathan (Green River) 28-21, Jr. over Keegan Berry (Casper Natrona County) 16-17, Fr. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Gavin Wilson (Riverton) 36-7, Jr. over Tucker Leland (Evanston) 22-24, Fr. (Pin 1:52).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Zeke Mamalis of Green River
2nd Place - Zack Guild of Evanston
3rd Place - Damond Fornengo of Rock Springs
4th Place - Adrian Sisneros of Casper Kelly Walsh
1st Place Match
Zeke Mamalis (Green River) 23-6, Jr. over Zack Guild (Evanston) 23-13, Fr. (Maj 8-0).
3rd Place Match
Damond Fornengo (Rock Springs) 2-1, Jr. over Adrian Sisneros (Casper Kelly Walsh) 24-21, Jr. (Pin 1:22).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Carlos Salazar of Casper Kelly Walsh
2nd Place - Robby Roundy of Evanston
3rd Place - Arhen Wempen of Riverton
4th Place - Jaime Flores of Green River
1st Place Match
Carlos Salazar (Casper Kelly Walsh) 30-8, Jr. over Robby Roundy (Evanston) 19-22, Sr. (Dec 6-1).
3rd Place Match
Arhen Wempen (Riverton) 41-11, Sr. over Jaime Flores (Green River) 23-18, Sr. (Dec 5-2).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Tannar Galey of Casper Kelly Walsh
2nd Place - Bruce Lester of Evanston
3rd Place - TJ Turner of Riverton
4th Place - Bryson Peel of Casper Kelly Walsh
1st Place Match
Tannar Galey (Casper Kelly Walsh) 45-4, Jr. over Bruce Lester (Evanston) 27-17, Jr. (Dec 10-9).
3rd Place Match
TJ Turner (Riverton) 24-19, So. over Bryson Peel (Casper Kelly Walsh) 28-20, Jr. (I-D 0:00).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Batista Covolo of Evanston
2nd Place - Tyler Allen of Riverton
3rd Place - Josh Palomo of Casper Natrona County
4th Place - Austin Waters of Green River
1st Place Match
Batista Covolo (Evanston) 39-11, Jr. over Tyler Allen (Riverton) 28-17, Jr. (Pin 2:27).
3rd Place Match
Josh Palomo (Casper Natrona County) 19-22, Sr. over Austin Waters (Green River) 15-25, So. (Dec 7-1).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Casey Brown of Casper Natrona County
2nd Place - Kyler Wagstaff of Evanston
3rd Place - Beau Batista of Riverton
4th Place - Justin Verner of Green River
1st Place Match
Casey Brown (Casper Natrona County) 24-19, Jr. over Kyler Wagstaff (Evanston) 35-16, Jr. (Pin 0:49).
3rd Place Match
Beau Batista (Riverton) 28-13, Sr. over Justin Verner (Green River) 15-19, Sr. (Dec 6-4).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Brecken Biggs of Casper Natrona County
2nd Place - Rudy Batista of Riverton
3rd Place - Brayton Sanders of Evanston
4th Place - Austin Sullins of Casper Kelly Walsh
1st Place Match
Brecken Biggs (Casper Natrona County) 31-9, Sr. over Rudy Batista (Riverton) 41-9, Sr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Brayton Sanders (Evanston) 30-7, Sr. over Austin Sullins (Casper Kelly Walsh) 6-2, So. (TF 15-0).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - TJ Galey of Riverton
2nd Place - William Kishpaugh of Evanston
3rd Place - Jordan Kraft of Casper Natrona County
4th Place - Trevor Brown of Casper Natrona County
1st Place Match
TJ Galey (Riverton) 46-7, Sr. over William Kishpaugh (Evanston) 25-12, So. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Jordan Kraft (Casper Natrona County) 16-12, Sr. over Trevor Brown (Casper Natrona County) 29-8, Jr. (RULE).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Thomas Myler of Casper Natrona County
2nd Place - Conner Hendry of Casper Kelly Walsh
3rd Place - Braydon Garcia of Green River
4th Place - Kyle Page of Riverton
1st Place Match
Thomas Myler (Casper Natrona County) 34-11, Sr. over Conner Hendry (Casper Kelly Walsh) 26-13, Jr. (Dec 8-1).
3rd Place Match
Braydon Garcia (Green River) 4-1, Sr. over Kyle Page (Riverton) 15-10, So. (Dec 5-1).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - James Sedey of Rock Springs
2nd Place - Josue Munoz of Casper Kelly Walsh
3rd Place - Casey Savage of Riverton
4th Place - Bridger Berry of Casper Natrona County
1st Place Match
James Sedey (Rock Springs) 3-0, Sr. over Josue Munoz (Casper Kelly Walsh) 24-16, So. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Casey Savage (Riverton) 32-20, So. over Bridger Berry (Casper Natrona County) 17-15, Jr. (Dec 3-1).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Greg Lensert of Casper Natrona County
2nd Place - Jacob Flesher of Riverton
3rd Place - Nate Obray of Casper Kelly Walsh
4th Place - Eric Sowers of Evanston
1st Place Match
Greg Lensert (Casper Natrona County) 40-6, Sr. over Jacob Flesher (Riverton) 16-6, Sr. (Dec 6-4).
3rd Place Match
Nate Obray (Casper Kelly Walsh) 23-15, Sr. over Eric Sowers (Evanston) 6-15, Jr. (Pin 3:45).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Colter Bentley of Casper Natrona County
2nd Place - Dawson Steeds of Riverton
3rd Place - Kaleb Clark of Casper Kelly Walsh
4th Place - Ransom Slack of Riverton
1st Place Match
Colter Bentley (Casper Natrona County) 42-2, Sr. over Dawson Steeds (Riverton) 28-24, Sr. (Maj 9-0).
3rd Place Match
Kaleb Clark (Casper Kelly Walsh) 12-10, Jr. over Ransom Slack (Riverton) 1-2, So. (Pin 1:37).