The Casper Recreation Division held the Hershey Track and Field Meet for young local athletes at Harry Geldein Stadium on Tuesday, May 27, 2014. The Hershey Youth Program, open to boys and girls 9-14 years old, gives young athletes an opportunity to challenge themselves in a variety of track and field events against other competitors within their age group. The event was free to all participants made possible by many volunteers. Everyone who placed first or second at the local meet is now eligible to complete at the Wyoming State Hershey Track and Field Meet to take place in Rock Springs on June 21, 2014. First place finishers at the State meet are eligible to be chosen to represent the Midwest Region at the National Hershey Track and Field Meet on August 2, 2014 in Hershey, Pennsylvania.

 

Results of the Casper Hershey Track and Field Meet are:

 

Girls 9-10 years

50 Meters: 1. Rylie Alberts, 8.50; 2. Tasia Farnsworth, 8.59; 3. Alexie Short, 9.10

100 Meters: 1. Rylie Alberts, 16.00; 2. Elena Galles, 16.40; 3. Sidney Hurlbat, 17.04

200 Meters: 1. Taya Hallock, 34.59; 2. Autumn Kruse, 36.09; 3. Elena Galles, 37.63

400 Meters: 1. Taya Hallock 1:18.88; 2. Autumn Kruse 1:25.53; 3. Danielle Sharp 1:29.04

Standing Long Jump: 1. Audrey Mosier 6’1”; 2. Abbie Wilcox, 5’9”; 3. Danielle Sharp, 5’8”

Softball Throw: 1. Reagan Camp 57’7; 2. Iliana Taulealea 43’5”. Emily Forsell 40’4”

 

Boys 9-10 years

 

50 Meters: 1. Paysen Larsen, 793; 2. Brett Gifford, 8.64; 3. Evan Lango, 8.64

100 Meters: 1. Kaden Wilcox, 15.63; 2. Brett Gifford, 15.70; 3.Paysen Larsen, 15.84

200 Meters: 1. Kaden Wilcox, 33.56; 2. Ayden Ressler, 35.22; 3. Jack Diaz, 35.18

400 Meters: 1. Dylan Rogers 1:22.41; 2. Kaileb Rodriguez, 1:23.81; 3. Jack Diaz, 1:23.85

Standing Long Jump: 1. Kaileb Rodriguez, 6’5”; 1. Tucker Hansen 6’5”; 3. Dylan Rodgers, 6’3”

Softball Throw: 1. Kaeden Wilcox, 109’1”; 2. Brody Rude, 71’5”; 3. Tre Sell, 78’

 

Girls 11-12 years

 

100 Meters: 1. Brooklyn Hytrek, 14.07; 2. Emily Kruse, 14.50; 3. Gracelyn Allison, 15.03

200 Meters: 1. Emily Kruse, 30.20; 2. Brooklyn Hytrek, 31.37; 3. Nya Farnsworth, 31.53

400 Meters: 1. Nya Farnsworth, 1:10.00; 2. Shelly Ramirez 1:11.31; 3. Julia Burrows, 1:16.40

800 Meters: 1. Imagin Wysocki, 3:13.22; 2. Kaylie Short, 3:14.6;

Softball Throw: 1. Zeta Trickett, 62’7”; 2. Lani Stone, 59’0”; 3. Riley Ullery, 50’4”

Standing Long Jump: 1. Brooklyn Hytrek, 7’7”; 2. Gracelyn Allison, 7’1’’; 3. Emily Kruse, 6’7’’

 

 

Boys 11-12 years

 

100 Meters: 1. Koby Kelly, 14.91; 2. Caleb Mclaughlin, 14.98; 3. Skyian Janeaux, 15.00

200 Meters: 1. Caleb McLaughlin 31.83; 2. Skyian Janeaux, 33.13; 3. Davin Camp, 33.34

400 Meters: 1. Koby Kelly, 1:15.53; 2. Vincent Genatone 1:20.90; 3. Chris Nighswanger, 1:30.16

800 Meters: 1. Landon Contant, 03:19.16

Softball Throw: 1. 1. Trenton Walker, 136’; 2. Vincent Genatone, 118’9”; 3. Caleb McLaughlin 114’4”

Standing Long Jump: 1. Trenton Walker, 6’11”; 2. Koby Kelly, 6’10”; 3. Harley Bauer 6’7”

 

Girls 13-14 years

 

100 Meters:  1. Hannah Dunbar, 13.91; 2. Kailey Walker, 14.47; Hannah Taulealea, 14.69

200 Meters:  1. Hannah Dunbar, 29.69; 2. Kailey Walker 29:87; 3. Hannah Taulealea, 31.13

800 Meters:  1. Avery Potter, 2:58.06

1600 Meters: 1. Avery Potter, 6:14.15; 2. Morgan Harshman, 6:25.90

Standing Long Jump: 1. Hannah Dunbar, 8’7”; 2. Kailey Walker, 7’11’’; 3. Hannah Taulealea, 7’8’’

Softball Throw: 1. Parker Mooren 98’8’’

Boys 13-14 years

 

100 Meters: 1. Danny Ramirez, 12.37; 2. Tehl Campbell 13.50; 3. Nate Yeadon, 13.59

200 Meters: 1. Danny Ramirez, 26.00; 2. Hunter Brown, 26.84; 3. Nate Yeadon, 28.49

800 Meters: 1. Malachi Miller 3:16.45

1600 Meters: 1. Jarod Brownlow, 5:53.24;

4 X 100 Relay: 1. Hunter Brown, Tehl Campbell, Austin Kessner, Wyatt Yetter 54.41

Standing Long Jump: 1. Tehl Campbell 8’7”; 2. Hunter Brown 8’2”; 3. Benjamin Bishop, 6’8”

Softball Throw: 1. Benjamin Bishop, 145’3”; 2. Tristan Martinez, 130’8”; 3. Mark Paris, 117’2”