The 32 teams qualified for the 2023 Wyoming High School Volleyball State Tournament are set.

Play begins Thursday, Nov. 2 with the first round. The championships are set for Saturday, Nov. 4. All the matches are played at the Ford Wyoming Center.

Here are the first-round matchups and schedule for the rest of the tournament.

Get our free mobile app

The WHSAA reserves the right to adjust the match schedule and start times due to travel for schools.

CLASS 1A: (in front of sections 102 & 103)

Thursday, Nov. 2

Final Score: (E1) Upton 3 (W4) Riverside 1 = 25-16, 12-25, 25-19, 25-13

Final Score: (W2) Little Snake River 3 (E3) Hulett 0 = 25-21, 25-13, 25-16

Final Score: (E2) Southeast 3 (W3) Burlington 0 = 25-23, 25-18, 25-15

Final Score: (W1) Cokeville 3 (E4) Guernsey-Sunrise 0 = 25-7, 25-13, 25-9

Friday, Nov. 3

Final Score: Hulett 3 Riverside 1 - 26-24, 19-25, 25-22, 25-20 - Rebels are eliminated 

Final Score: Burlington 3 Guernsey-Sunrise 0 = 25-19, 25-17, 25-20 - Vikings are eliminated

Final Score: Little Snake River 3 Upton 0 = 25-14, 25-18, 31-29 - semifinal

Final Score: Cokeville 3 Southeast 1 = 25-21, 20-25, 25-14, 25-21 - semifinal

Saturday, Nov. 4

Final Score: Southeast 3 Hulett 1 = 25-23, 18-25, 25-23, 25-20 - Red Devils are eliminated

Final Score: Upton 3 Burlington 0 = 25-18, 25-10, 25-15

Final Score: Upton 3 Southeast 1 = 19-25, 25-16, 25-10, 25-12 – 3rd place - Bobcats take home the 3rd place trophy.

Final Score: Cokeville 3 Little Snake River 0 = 25-21, 25-20, 26-24 – CHAMPIONSHIP MATCH - Panthers win their 26th title in school history and first since 2020.

 

CLASS 2A: (in front of Sections 120 & 121)

Thursday, Nov. 2

Final Score: (E1) Big Horn 3 (W4) Big Piney 0 = 25-18, 25-18, 25-14

Final Score: (E3) Tongue River 3 (W2) Rocky Mountain 0 = 25-18, 25-13, 25-17

Final Score: (E2) Burns 3 (W3) Shoshoni 1 = 25-18, 20-25, 25-15, 25-14

Final Score: (E4) Pine Bluffs (W1) Greybull 2 = 25-23, 22-25, 29-31, 25-12, 15-7

Friday, Nov. 3

Final Score: Rocky Mountain 3 Big Piney 0 = 25-17, 25-12, 25-20 - Punchers are eliminated 

Final Score: Shoshoni 3 Greybull 2 = 22-25, 32-30, 11-25, 25-18, 16-14 - Buffs are eliminated 

Final Score: Big Horn 3 Tongue River 0 = 25-13, 25-19, 25-10 - semifinal

Final Score: Burns 3 Pine Bluffs 1 = 25-22, 25-17, 27-29, 25-22 - semifinal

Saturday, Nov. 4

Final Score: Pine Bluffs 3 Rocky Mountain 0 = 25-19, 25-21, 25-23 - Grizzlies are eliminated 

Final Score: Tongue River 3 Shoshoni 0 = 25-14, 25-15, 25-11 - Wranglers are eliminated

Final Score: Tongue River 3 Pine Bluffs 2 = 19-25, 16-25, 25-2, 25-21, 15-11 – 3rd place - Eagles grab 3rd place.

Final Score: Big Horn 3 Burns 1 = 21-25, 25-11, 25-12, 25-20 – CHAMPIONSHIP MATCH - Rams win their 6th title in school history and first since 2021!

 

CLASS 3A: (in front of Sections 105 & 106)

Thursday, Nov. 2

Final Score: (E1) Buffalo 3 (W4) Worland 0 = 25-13, 25-22, 25-17

Final Score: (W2) Mountain View 3 (E3) Wheatland 0 = 25-9, 25-9, 25-15

Final Score: (E2) Douglas 3 (W3) Lyman 1 = 25-14, 25-20, 21-25, 25-22

Final Score: (W1) Powell 3 (E4) Torrington 1 = 25-22, 20-25, 25-9, 25-9

Friday, Nov. 3

Final Score: Wheatland 3 Worland 1 = 23-25, 25-21, 25-22, 25-23 - Warriors are eliminated 

Final Score: Lyman 3 Torrington 0 = 25-9, 25-11, 25-21 - Trailblazers are eliminated 

Final Score: Mountain View 3 Buffalo 0 = 25-13, 25-10, 25-22 - semifinal

Final Score: Powell 3 Douglas 1 = 24-26, 25-23, 25-16, 27-25 - semifinal

Saturday, Nov. 4

Final Score: Douglas 3 Wheatland 0 = 25-23, 25-23, 25-20 - Bulldogs are eliminated 

Final Score: Lyman 3 Buffalo 1 = 25-20, 25-19, 22-25, 25-23

Final Score: Lyman 3 Douglas 2 = 23-25, 25-19, 25-22, 24-26, 15-6 – 3rd place - Eagles get the 3rd place trophy

Final Score: Mountain View 3 Powell 1 = 25-20, 17-25, 25-15, 25-20 – CHAMPIONSHIP MATCH - Buffalos win their 6th title in school history and repeat as the 3A champs!

 

CLASS 4A: (in front of Sections 117 & 118)

Thursday, Nov. 2

Final Score: (E1) Thunder Basin 3 (W4) Riverton 0 = 25-14, 25-22, 25-23

Final Score: (W2) Kelly Walsh 3 (E3) Campbell County 1 = 16-25, 25-17, 25-20, 25-20

Final Score: (E2) Laramie 3 (W3) Star Valley 1 = 17-25, 25-11, 25-16, 25-11

Final Score: (W1) Cody 3 (E4) Cheyenne East 0 = 25-22. 25-19, 25-17

Friday, Nov. 3

Final Score: Campbell County 3 Riverton 0 = 25-23, 25-22, 25-11 - Wolverines are eliminated 

Final Score: Star Valley 3 Cheyenne East 1 = 25-19, 25-21, 24-26, 25-21 - Thunderbirds are eliminated 

Final Score: Thunder Basin 3 Kelly Walsh 2 = 25-18, 29-27, 20-25, 14-25, 15-13 - semifinal

Final Score: Laramie 3 Cody 2 = 22-25, 25-22, 20-25, 25-16, 15-12 - semifinal

Saturday, Nov. 4

Final Score: Cody 3 Campbell County 1 = 21-25, 25-223, 25-18, 25-22 - Camels are eliminated 

Final Score: Kelly Walsh 3 Star Valley 1 = 15-25, 25-11, 26-24, 25-22 - Braves are eliminated 

Final Score: Cody 3 Kelly Walsh 1 = 25-27, 25-23, 25-20, 25-21 – 3rd place - Fillies earned 3rd.

Final Score: Laramie 3 Thunder Basin 2 = 25-23, 25-15, 25-27, 21-25, 15-11 – CHAMPIONSHIP MATCH - Plainsmen win their 4th title in school history and 3rd in the last 4 seasons!

 

Fort Washakie-Ten Sleep Volleyball

Fort Washakie-Ten Sleep Volleyball

Gallery Credit: James Yule

More From My Country 95.5