It’s the last week of the 2022 prep volleyball regular season in Wyoming.

The ninth week of the season concludes conference action and seeding for next week’s regional tournaments.

Matches are happening on Monday through Saturday.

Get our free mobile app

The schedule for Week 9 is below. All schedules are subject to change. For any updates, please reach out to david@wyopreps.com.

Monday, Oct. 17:

Out-of-State Opponent

Final Score: 1A Hulett 3 Harding County, SD 0 = 25-12, 25-20, 25-15

Tuesday, Oct. 18:

Class 4A

Final Score: Natrona County 3 #1 Kelly Walsh 0 = 25-13, 25-19, 25-21

Final Score: Rock Springs 3 Green River 1 = 25-22, 25-27, 25-23, 25-13

Interclass

Final Score: 4A #3 Cody 3 3A #4 Powell 1 = 25-19, 25-17, 23-25, 25-13

Final Score: 1A #2 Riverside 3 3A Worland 0 = 25-9, 25-20, 25-12

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A Arvada-Clearmont 2 Buffalo JV 1 = 25-17, 22-25, 25-21

Wednesday, Oct. 19:

Class 4A

Final Score: Cheyenne Central 3 Cheyenne South 0 = 25-17, 25-14, 25-16 (conference match)

Class 1A

Final Score: #3 Cokeville 3 Farson-Eden 0 = 25-5, 25-5, 25-7 (conference match)

Thursday, Oct. 20:

Class 4A

Final Score: #2 Thunder Basin 3 Natrona County 0 = 25-22, 25-18, 25-22 (conference match)

Final Score: #4 Laramie 3 Cheyenne Central 0 = 25-14, 25-14, 25-18 (conference match)

Final Score: Cheyenne East 3 Cheyenne South 0 = 25-13, 25-13, 25-8 (conference match)

Class 3A

Final Score: #5 Douglas 3 Glenrock 0 = 25-23, 25-19, 25-19

Class 2A

Final Score: #2 Burns 3 Pine Bluffs 0 = 25-14, 25-21, 25-21 (conference match)

Class 1A

Final Score: Saratoga 3 Farson-Eden 0 = 25-12, 25-9, 25-10 (conference match)

Final Score: #2 Riverside 3 Meeteetse 0 = 25-15, 25-12, 25-11 (conference match)

Final Score: #3 Hulett 3 Upton 1 = 25-14, 19-25, 25-20, 25-15 (conference match)

Final Score: #5 Kaycee 3 Midwest 0 = 25-10, 25-15, 25-8 (conference match)

Interclass

Final Score: 1A Dubois 3 2A Wyoming Indian 1 = 25-18, 22-25, 25-20, 25-13

Final Score: 3A #1 Mountain View 3 1A #3 Cokeville 1 = 15-25, 25-19, 29-27, 25-22

Final Score: 3A #2 Lyman 3 2A #5 Kemmerer 0 = 25-11, 25-16, 25-6

Final Score: 1A #1 Southeast 3 2A Lingle-Ft. Laramie 0 = 25-20, 25-15, 25-22

Final Score: 4A Riverton 3 3A Lander 0 = 25-17, 25-18, 25-16

Out-of-State Opponent

Final Score: Scottsbluff, NE 3 3A Torrington 0 = 25-6, 25-13, 25-13

Friday, Oct. 21:

Class 4A

Final Score: #4 Laramie 3 Cheyenne East 0 = 25-23, 25-20, 25-15 (conference match)

Final Score: #1 Kelly Walsh 3 Rock Springs 0 = 25-14, 25-16, 25-16 (conference match)

Final Score: #5 Star Valley 3 Green River 0 = 25-9, 25-11, 26-24 (conference match)

Final Score: Campbell County 3 Sheridan 0 = 26-24, 25-18, 25-19 (conference match)

Class 3A

Final Score: Lander 3 Pinedale 1 = 25-21, 15-25, 25-23, 25-16 (conference match)

Final Score: Buffalo 3 Moorcroft 1 = 22-25, 25-23, 27-25, 25-21 (conference match)

Final Score: Newcastle 3 Glenrock 0 = 25-16, 25-14, 25-22 (conference match)

Final Score: Worland 3 Thermopolis 0 = 25-8, 25-10, 25-12 (conference match)

Final Score: #1 Mountain View 3 #2 Lyman 2 = 21-25, 26-24, 25-16, 19-25, 15-9 (conference match)

Final Score: #3 Wheatland 3 Rawlins 0 = 25-13, 25-22, 25-14 (conference match)

Final Score: #4 Powell 3 Lovell 0 = 25-21, 25-20, 25-12 (conference match)

Class 2A

Final Score: #1 Big Horn 3 Sundance 0 = 25-22, 25-13, 25-17 (conference match)

Final Score: #2 Burns 3 Lingle-Ft. Laramie 0 = 27-25, 25-19, 25-16 (conference match)

Final Score: #3 Wright 3 Tongue River 1 = 25-14, 25-21, 23-25, 25-17 (conference match)

Final Score: #4 Rocky Mountain 3 Wind River 0 = 2-17, 25-15, 25-16 (conference match)

Final Score: Greybull 3 Shoshoni 1 = 25-23, 17-25, 25-20, 25-23 (conference match)

Class 1A

Final Score: #3 Hulett 3 Arvada-Clearmont 0 = 25-14, 25-20, 25-3 (conference match)

Final Score: Saratoga 3 Little Snake River 0 = 25-19, 25-23, 25-21 (conference match)

Final Score: Dubois 3 Burlington 1 = 25-17, 25-17, 23-25, 25-20 (conference match)

Final Score: Guernsey-Sunrise 3 Midwest 1 = 25-21, 22-25, 25-23, 25-13

Final Score: Riverside JV 3 Ten Sleep 0 = 25-17, 25-8, 25-18 (conference match)

Final Score: Rock River 3 Encampment 0 = 25-4, 25-14, 25-17

Interclass

Final Score: 2A Big Piney 3 1A Farson-Eden 1 = 20-25, 25-17, 25-17, 25-19

Final Score: 2A Wyoming Indian 3 1A H.E.M. 0 = 25-17, 25-15, 25-20

Final Score: 1A #1 Southeast 3 2A Pine Bluffs 0 = 25-20, 25-11, 25-22

Saturday, Oct. 22:

Class 4A

Final Score: Natrona County 3 Campbell County 0 = 25-20, 25-13, 25-18 (conference match)

Final Score: #3 Cody 3 Riverton 0 = 25-15, 25-17, 25-12 (conference match)

Final Score: Jackson 3 Evanston 2 = 25-16, 21-25, 25-21, 16-25, 15-8 (conference match)

Final Score: #2 Thunder Basin 3 Sheridan 0 = 29-27, 25-12, 25-8 (conference match)

Class 3A

Final Score: #3 Wheatland 3 Moorcroft 2 = 23-25, 25-16, 25-13, 23-25, 18-16

Final Score: Buffalo 3 Newcastle 1 = 25-21, 25-16, 23-25, 25-19 (conference match)

Final Score: Glenrock 3 Thermopolis 0 = 25-16, 25-20, 25-15

Class 2A

Final Score: #1 Big Horn 3 Greybull 0 = 25-20, 25-13, 25-17

Final Score: Tongue River 3 #4 Rocky Mountain 0 = 25-12, 25-20, 25-19

Final Score: Shoshoni 3 Kemmerer 1 = 25-14, 24-26, 25-16, 25-18

Class 1A

Final Score: Little Snake River 3 Encampment 0 = 25-16, 25-18, 25-17 (conference match)

Final Score: Dubois 3 Ten Sleep 0 = 25-16, 25-9, 25-18 (conference match)

Final Score: Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 = 25-11, 25-19, 25-11 (conference match)

Final Score: Dubois 3 Arvada-Clearmont 0 = 25-18, 25-20, 25-12 (at Ten Sleep)

Final Score: #5 Kaycee 3 Upton 0 = 26-24, 25-7, 25-9 (conference match)

Final Score: Arvada-Clearmont 3 Ten Sleep 0 = 25-19, 25-18, 25-22

Interclass

Final Score: 3A Pinedale 3 2A Big Piney 0 = 25-5, 25-10, 25-10

Final Score: 1A #1 Southeast 3 2A Lusk 0 = 25-10, 25-18, 25-15

Wyoming High School Sports Pics of the Week Oct. 6-9

Wyoming High School Sports Pics of the Week Oct. 6-9

More From My Country 95.5